Amikor azt kérdezik tőlem, hogyan válasszanak mentálhigiénés szakembert, mindig azt tanácsolom, hogy a szakmaiság mellett fontos, hogy a kliens biztonságban érezze magát a szakember társaságában.
A bizalom kialakulása alapvetően a biztonságérzeten múlik, amely nem más, mint annak tudatosítása és megélése, hogy a másikkal való kapcsolatban sebezhetőnek lenni nem veszélyes. Ez az érzelmi, fizikai és pszichológiai stabilitás teszi lehetővé, hogy megnyíljunk és őszintén kapcsolódjunk. Ez egy nagyon fontos tényező, amikor szakembert keresünk.
A mentálhigiénés segítő beszélgetések során személyiségem az egyik legfontosabb eszközöm, a tapasztalataimon, a tanulmányaimon, a szakszerűen alkalmazott módszertani tudáson és az életkoromon túl (ebben a szakmában az előny a kor, nem hátrány! :) ). Ezen az oldalon nemcsak a klienseim visszajelzései olvashatók, hanem fejlődésük is, amelyet kísérhettem és amelyhez kérdéseimmel, visszajelzéseimmel és jelenlétemmel segíthettem.

Összegyűjtöttem néhány kliensem visszajelzését, amelyeket az ő beleegyezésükkel, kérésüknek megfelelően (ál)névvel, illetve a nemük és életkoruk megadásával vagy anélkül (folyamatosan) publikálok.
“Teljesen elveszítettem önmagam az anyaságban. A kialvatlanságtól és a kilátástalanságtól már nem leltem örömömet azokban a tevékenységekben sem amik korábban boldoggá tettek. Johanna segített, hogy visszataláljak önmagamhoz és visszanyerjem a magamba vetett hitemet. Módszereket mutatott amikkel a rossz napok is jobbá tehetők, és segített abban hogy megértsem a saját érzéseimet, a körülöttem lévők viselkedését és hogy meglássam azt amire igazán szükségem van. Azóta született még egy gyermekem és végre igazán meg tudom élni azt, hogy milyen csodás dolog anyának lenni.” — Marica, 31 éves

“Nagyon szerettem Önnel dolgozni, mert minden alkalom után láttam magamon a fejlődést. Nagyon kedves és segítőkész, mindig figyelmesen meghallgatott. Úgy érzem, jó irányba terelt, és sokat segített abban, hogy jobban megértsem magam. Ha a jövőben ismét segítségre lenne szükségem, biztosan Önt választanám.” — 22 éves nő

“Amikor megkerestem Johannát, krízishelyzetben voltam, így azonnali, gyors segítségre volt szükségem. Ő rendkívül rugalmasan és támogatóan reagált a megkeresésemre, ami már az első pillanatban óriási megkönnyebbülést jelentett. A közös munka során végig érezhető volt a szakmai tapasztalata és az a mély, ítélkezésmentes empátia, amivel a problémám felé fordult – valódi biztonságban éreztem magam nála. Bár az élethelyzetem változása miatt csak rövid ideig tudtunk együtt dolgozni, a tőle kapott útravalóért nagyon hálás vagyok. Ha a jövőben lehetőségem lesz rá, biztosan hozzá fogok visszatérni, és szívből ajánlom őt bárkinek, aki értő figyelemre és szakértő támogatásra vágyik.” — Vándorróka

“A konzultációk során rengeteg hasznos tanácsot kaptam, amelyek sokat segítettek a fejlődésemben. A beszélgetések után mindig jobban éreztem magam. Bármilyen témában fordultam segítségért, rugalmasan és figyelmesen állt hozzám. Több szakembert is megismertem már, és többféle ülésen vettem részt, de bátran őt ajánlanám mindenkinek. Általános gondolatoknak hangzanak, viszont nem minden szakember egyforma. Korábban többféle megközelítéssel találkoztam, de számomra a támogató és megértő hozzáállás bizonyult a leghasznosabbnak. Különösen értékeltem, hogy amikor elakadtam egy nehezebb időszakban, segített más szemszögből látni a helyzetet, és olyan kérdéseket feltenni magamnak, amelyek közelebb vittek a megoldáshoz.” — Ádám, 28 éves

“A konzultációk nagyon jók voltak, sok mindenben rátapintott a valóságra, és utána felszabadultabbnak éreztem magam, jobb kedvem lett. A férjem sajnos elköltözött, de én próbálom élni egyedül is az életemet. Új ismeretségek, barátságok vannak kialakulóban. Találtam kreatív hobbit is, hogy lefoglaljam magam. Jót tett az a néhány alkalom, amikor beszélgettünk, sokat segített a lelkiállapotomon, kevesebb lett a szorongásom, nyugodtabbnak éreztem magam. ” — 37 éves nő

“Amikor Johannával először találkoztam , már egy hosszú és megterhelő időszakon voltam túl. Több egymást követő krízis, veszteség, lelki teher nehezedett rám, nagyon fáradt voltam belül. Nehéz volt eligazodni a saját érzéseim között, a mindennapjaimat a „túlélés” jellemezte. Bárcsak 4-5 alkalommal találkoztunk, mégis mély nyomot hagytak bennem a beszélgetéseink.
Johanna rendkívüli figyelemmel és empátiával volt felém. Nemcsak meghallgatott, hanem valóban próbált engem megérteni, több olyan dologra rávilágított bennem és az életemben, amit addig vagy nem mertem kimondani, vagy magam sem láttam tisztán.
Beszélgetéseink alkalmával Johanna meglátta bennem az erőt, alkalmazkodóképességet, és ami leginkább megragadott, amikor rávilágított a rezilienciára, a lelki rugalmasságra. Persze akkor én egyáltalán nem éreztem belül. Johanna nemcsak a fájdalmat látta meg bennem, hanem az embert is, aki mindig próbál küzdeni és továbbmenni, a nehézségek ellenére is újra és újra képes vagyok felállni.
A vele való találkozások nagyon sokat segítettek, szavai elgondolkodtatóak voltak számomra, melyek mélyen megmaradtak bennem, illetve a későbbiek folyamán nagy segítségemre voltak és vannak a mai napig is…”
— Éva, 57 éves

Photo credit: Robert Clark
© Copyright 2025 Mental Well-Being With Johanna.
All rights reserved. Minden jog fenntartva.